booked.net
 
 

 


‘Yapısal reformlar" maliyede heyecan oluşturdu

‘Yapısal reformlar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak"ın sinyallerini verdiği ‘yapısal reformlar" maliyede heyecan oluşturdu. Türkiye genelinde 4 bin üyesi olan Vergi Müfettişleri Derneği bir açıklamayla Albayrak"a destek verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak"ın sinyallerini verdiği ‘yapısal reformlar" maliyede heyecan oluşturdu. Türkiye genelinde 4 bin üyesi olan Vergi Müfettişleri Derneği bir açıklamayla Albayrak"a destek verdi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak"ın bakanlığa bağlı kurumlarda girişmeye hazırlandığı yapısal reformlar maliyede memnuniyetle karşılandı.
Türkiye genelinde 4 bin üyeye sahip olan Vergi Müfettişleri Derneği (VMD) İstanbul Şube Başkanı Musa Deniz, “Berat Albayrak"ın, Hazine ve Maliye Bakanlığı"nda yeni yapısal reformlar yapılacağı ve Vergi Denetim Kurulu"nun (VDK) yeniden kurgulanacağına ilişkin açıklamaları camiamızda sevinçle karşılandı” dedi.

“KAST SİSTEMİNİ ZAYIFLATTI”
VDK"nın 2011 yılında birçok engellemeye rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın kişisel çabalarıyla kurulduğuna dikkat çeken Deniz, “VDK"nın kurulması ile birlikte, vergi denetiminde yer alan 4 başlı yapıya son verildi, denetimin tek elden sistemli bir şekilde yürütülmesi sağlandı ve bakanlık içinde yer alan ‘kast sistemi" kısmi olarak zayıfladı. Ancak kurucu iradeye rağmen mevcut kast sistemi bakanlık içindeki yapısını çeşitli isimlerle sürdürmeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

“YAPISAL REFORMLAR İKİNCİ DEVRİM OLACAK”
Vergi müfettişleri camiasının,Vergi Denetim Kurulu"ndaki reformları 2011 yılından bu yana beklediğini söyleyen Deniz, “Bakanımızın VDK"da yapmaya hazırlandığı ‘ikinci devrim" niteliğindeki reformların, hala bakanlık içinde çeşitli şekillerde varlığını devam ettiren kast sisteminin gücünü tamamen kıracağını umut ediyoruz. Bu reformların mükellef odaklı olacağını, bürokrasinin hantal yapısını ortadan kaldıracağını, müfettişlerin maruz kaldığı grup ayrımları ve rotasyon gibi çalışma verimliliğini azaltan uygulamaları kaldıracağını, etkin, verimli, cezalandırmaktan öte önleyici ve eğitici olan denetim anlayışının geçerli olacağı bir sistemi getireceğini düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

“KRİTİK GÖREVLER ALDI”
Deniz, VDK"nın Cumhuriyet tarihinin vergi incelemesi sayısı ve matrah farkı rekorları kırdığını, MASAK incelemelerinde, FETÖ, PKK gibi terör örgütlerinin finansal yapılarını çökertme çalışmalarında rol aldığını ve özel soruşturmalarda önemli görevler üstlendiğine vurguladı. Deniz, devrim niteliğindeki bu adımın doğru bir iradeyle yapıldığının görülmüş olduğunu sözlerine ekledi.
(İHA)
12 Punto 14 punto 16 punto 18 punto ETİKETLER :   ‘Yapısal, reformlar", maliyede, heyecan, oluşturdu

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.