booked.net
 
 

 


 Garantör Devlet olarak "Türkiye" - 28/12/2016

Kemal Gündüz
E-Posta
Cumhurbaşkanı, Suriye'de ateşkes için Cenevrede yürütülen görüşmelerin boş çıktığını, Astana müzakereleri için de çekinceleri olduğunu açıkladı..Moskovadaki üçlü mutabakat sonrası, Suriye'nin geleceği bir başka düzlemde ele alınacak gibi..Koalisyon güçlerinin dışarıda kalacağı sürecin nasıl neticeleneceği hakkında kestirimde bulunmak zor.. Erdoğan, masada bulunacaklar hakkında rezervlerini önceden ortaya koydu, , rejimin, masada etkin oklmasının ve kürt unsurların temsil edilmesinin önünü kesmeye çelışıyor.. Türkiye, , ordu güçlerini, sahaya sürdüğü için, Suriye'de "ateş" ile doğrudan muhatap..
Rusya, sadece hava unsurları ile rejimi destekliyor, İran, Devrim Muhafızları bünyesinde oluşturulmuş milisler ile zemin kazanmaya çalışıyor, ordusu ve bayrağı ile karada çarpışan tek ülke Türkiye.. Bu durum, ağır bir belirsizlik riski taşıdığı kadar, Türkiyenin pazarlık marjını güçlendiriyor.....
Astana görüşmeleri öncesi, Türkiye'nin , süreçte, muhalif unsurlar bakımından garantör olacağı açıklandı..
İran ve Rusya rejim adına garantörlük yaparken, Türkiye, içinde, ipten kazıktan kurtulmuş, radikal islamist gurupların da bulunduğu muhalif unsurlara mukayyet olmaya çalışacak.. Kılıç üzerinde yürüme görevi yine mehmetçiğe düşmüş gözüküyor..
Suriyede garantörlüğe soyunan Türkiye'nin , Kıbrıs ile ilgili, uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan garantörlüğü, masaya yatırılmış durumda,..
Doğu Akdeniz gazını, bir an önce Avrupaya bağlayıp hortumlamak isteyenler, Kıbrısta "çözüm pilavını, yes be annem" tekrar ısıtıyorlar.. Türk tarafı, Montrö yakınlarındaki, Mont Pelerin'de, latif atmosfere rağmen, ilk porsiyonu fazla tuzlu buldu yemedi, "siyasi eşitlik, Türkiye'nin garantörlüğü, toprak , Tsk'nın çekilmesi, iki kesimlilik, dönüşümlü başkanlık" gibi konularda ,Rum tarafı, geleneksel şımarık taleplerini sürdürünce, masa bozuldu, şimdi yeniden, bu sefer Cenevre'de kurdurmaya çalışıyorlar...., tuzlu servisi hangi soslarla yumuşatacaklar , belli değil....!!
İstedikler, Türk toplumunu, muti bir cemaat olarak, Rum tarafına yamamak..İngilizlerin , deve dişi gibi iki üssü bulunacak( Agratur, Dikelya ), rumlar, Yunan ordusunun türevi olarak,burnumuzun dibinde silahlı kuvvetlerini geliştirecekler, Tsk, "yes be annem" deyip çekilecek..
Önümüzdeki günlerde, Astana ve Cenevre'de, Türkiyenin geleceği bakımından önemli görüşmeler yapılacak..
Eski kardeşimiz Esed'e muhalif güçlere garantörlük yaparken, Kıbrıstaki soydaşlarıımıza garantörlüğü ihmal etmeyelim..


Kemal Gündüz


YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!

Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Bu köşenin diğer yazıları;
AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.