booked.net
 
 

 


 Kamu düzeni ve seçim - 12/10/2015

Necati Korucu
E-Posta
Son yıllarda iktidarın icraatları övülürken, özellikle bölgesel ölçekte, oyun kurucu devlet olma iddiası öne çıkarılıyor...

Devlet yapılanması içinde, istihbarat teşkilatına da özel bir misyon yükleniyor.

İktidar politikalarının (iç ve dış politika bağlamında), lojistik destek üssü olarak, devlet odaklı istihbarattan, iktidar odaklı bir istihbarata geçiş söz konusu.

Yeni misyonda da durum net değil, Başkanı'nın, iktidar partisinden milletvekili adayı olması, sonra geri çekilmesi, "hangi iktidar?" sorusunu da ortada bırakıyor.

İktidar ve istihbarat bakımından bütünleşmiş ve Devlet'ten ayrışmış bir yapılanma görüntüsü sözkonusu.

Bu parçalı fotoğrafın mahzurları, istihbarat zaaflarına neden olabilir...

Reyhanlı ile başlayan, Diyarbakır, Suruç ve son olarak da Ankara'da, Devlet'in kalbine bir hançer gibi saplanıp yurttaşları katleden patlamalar bu yönetim patalojisi ile doğrudan alakalı.

Arap Baharı ambalajında bölgeye uygulan "gasp planı" tasarlandığı gibi yürümedi. Laboratuvar ortamında üretilen örgütler, palazlandıkça kontrol edilemez hale geldiler ve kendi gündemlerini uygulamaya başladılar, Irak ve Suriye'nin iç savaş şartlarında olması ve iktidarın oyun kurma merakı nedenleriyle, bölge kaosunun faturası Türkiye'ye çıkmaya başladı.

Suriye'de, sınırlarımızı riske ederek müdahil olduğumuz muhalefet güçleri ( özgür Suriye ordusu v.d), ABD tarafından Pkk/pyd/ypg' ağırlıklı olarak yeniden formatlanıyor.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi başkanı Barzani'nin görev süresi sona erdi ve yolsuzluk iddiaları ile başı dertte, seçimleri ertelemeye çalışıyor.

Özetle, kara sınırlarımızın büyük kısmının güvenlik riskleri artıyor (2949 km'lik kara sınırlarımız var
, Suriye; 911km. Irak;384 km.).

Kimsenin korkmadan, katledilmeden toplanıp gösteri hakkını kullanabileceği gerçek bir kamu düzeni, 1 Kasım seçimlerinin olmazsa olmaz şartı.

Son patlamalar ile oluşan, özgür ve serbest seçim hakkı ile ilgili tereddütlerin acilen giderilmesi gerekiyor.

Demokratik rejimlerde sandığın iffetinden sadece muhalefet değil herkes sorumludur.


Necati Korucu


YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!

Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Bu köşenin diğer yazıları;
AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.