booked.net
 
 

 


 "Kavat" kim ,,"it" ne demek..!! - 18/06/2019

Selami Karagül
E-Posta
Cumhurbaşkanı, her gün yaptığı mutad "ayar" verme konuşmalarının sonuncusunda, Miillet İttifakı adayının , Ordu Valisine söylediği iddia edilen kem sözden dolayı , ilgiliden ve milletten özür dilemeden , "makama" oturmayacağını ileri sürmüş..
Böylece, YSK'şartlarına paralel olarak, seçilse bile, Başkanlık yapabilmesi için , "Ordu Valisi" ile ilgili şartın yerine getirilmesi gereği, ortaya çıkmış oluyor..
Yeni demokratik seçim düzeninde, sadece seçilmek yetmiyor, artık, son Referandum ve seçimlerde görüldüğü gibi, YSK ve Cumhurbaşkanından da, duruma göre "icazet" almak gerekiyor..!!
Yakın geçmişte, Adana Valisi, bir vatandaşa, alenen , herkesin içinde "kavat" demiş ve tepkiler üzerine, "kavat" demediğini "kavas" dediğini ileri sürmüştü...
Hakkında herhangi bir işlem yapılmamış, sonraki bir tasarruf ile, neredeyse terfien,Sakarya valiliğine atanmıştı....
Anlaşılan ,devletin valisinin vatandaşa , "kavat" demesinin bir mahzuru yok,..
"kavat" sözlük karşılığı olarak,; kadınla erkeğin yolsuz birleşmelerine aracılık eden, muhabbet tellalı, "pezevenk" manasında kullanılıyor..
Ceza Kanunu uygulamasında,, bu sözcüğe muhatap olan, eğer kanunsuz bir karşılık vererek suç işlerse,,, "haksız tahrik" indiriminden yararlanır.
"İt",, Türkçeye ,sözlük karşılığı olarak; 14 yy 'dan bu yana girmiş bulunan "Köpek" ile argo söyleminde eş anlamlı olmakla beraber, değersiz ve aşağılama karşılığında da kullanılıyor..
Köpek dostlarımıza haksızlık yapılıyor..
Özetle , "Kavat" ile "it" mukayese edilemeyecek kavramlar..
"Kavat" diyenden vali oluyor, "it" diyen, seçilse bile, nerdeyse, Belediye Başkanı bile olamayacak..
Demokrasinizi sevsinler..!!


Selami Karagül


YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!

Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Bu köşenin diğer yazıları;
AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.