booked.net
 
 

 


 Erdoğan - 04/07/2018

Tarık Tan
E-Posta
16 Nisanda Halk Oylamasına sunulan Anayasa değişiklikleri ile, Anayasal yönetim sistemi Erdoğanın kişisel tasarruflarına göre düzenlendi..
Yeni sistemde, Cumhurbaşkanı hem "tek seçici" hem de "tek uygulayıcı" olarak görev yapacak.. Bu nedenle, Erdoğan yönetim sistemi olarak adlandırmada bir kast- ı mahsusa yok.
Mukayeseli hukuk bakımından da dünyada benzeri olmadığı için, tamamen kişiye özel bir değer taşıyor..
Yeni sistem ile ilgili düzenlemelerin ilki, 698 sayılı kararname ile yürürlüğe girdi..
Müesses Devlet nizamının tasfiyesinin ilk aşaması olarak da nitelendirilebilecek bu kararname'nin 1 maddesi ile;
12/4/1924 tarihinden bu yana bütün mevzuatta yürürlükte olan, "Heyeti Vekile" ibaresi "Cumhurbaşkanı" şeklinde değiştirilmiş bulunuyor..
Böylece, Heyeti Vekile veya Hükümet ,kurumsal olarak ortadan kaldırılıyor ve ilgili bütün mevzuat hükümleri hakkında tasarruf yetkisi, Cumhurbaşkanı uhdesine( insiyatifine) geçiyor..
Bu kararname ile, TC vatandaşlarının hayatını ilgilendiren bütün tasarruflarda, doğumdan başlıyarak, mezara kadar,
(Kararnamenin 35. maddesi ile , ; 6/11/1981 tarihli ve 2549 sayılı Kanunda düzenlenen Devlet Mezarlıkları hakkında dahi, artık, Cumhurbaşkanı yetkili oluyor)..
Cumhurbaşkanının tek başına, re'sen takdirleri mevzuatı yönlendirecek..
Örnek olarak;;
Kararname 53.maddesi ile Cumhurbaşkanı, Tütü ,Tütün Mamülleri ve Alkol Piyasası Düzenlemesinde de nihai karar verici.
Kararname 54 . maddesi ile; Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri de, Cumhurbaşkanın onayından geçecek.
Kararname 72 maddeden oluşuyor, 1924 tarihinden bu yana mevcut bütün mevzuat uygulamaları, sayın Erdoğan'ın "takdir hakkına" göre göre, yeniden değerlendirilecek....
Dünyada tek olan bu yönetim sistemine, mucitleri tek kişilik hükümet sistemi demeye çalışıyorlar ama, yeni sistemde , hükümet yok, Cumhurbaşkanına izafeten sekreterya görevlendirmeleri var..
Bu kadar kişiye özel bir sistemin kalıcı olduğu düşünülemez, Erdoğan'ın varlığı ile kaim bir yönetim dönemi olacak, sonrası, Allah kerim. Onu da gelecek nesiller düşünsün.

Tarık Tan


YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!

Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Bu köşenin diğer yazıları;
AnasayfaAnasayfa Köşe YazarlarıKöşe Yazarları Bize UlaşınBize Ulaşın RssRss
Maxiva


Nettehaber'i Twitter'da kişi takip ediyor.